Nowoczesny, zmieniający się świat

W dzisiejszych czasach, kiedy prawie każda dziedzina życia zmienia się bardzo dynamicznie, wiele konceptów zostaje redefiniowanych. Począwszy od robienia zakupów (na przykład kupowanie online, płatności bezgotówkowe, oferty reklamowe dostosowane do klienta, dostawy bezkontaktowe), na pracy biurowej kończąc. Jednakże przyczynia się do tego nie tylko sam postęp technologiczny, ale i problemy, z jakimi aktualnie zmaga się współczesny świat i cywilizacja. Nieustannie zachodzi tutaj potrzeba wprowadzania modyfikacji do standardów wykonywania codziennych czynności - po to, aby dostosować je do potrzeb zmieniających się realiów.

Skupmy się jednak na wcześniej wspomnianej pracy biurowej i zadajmy sobie pytanie: jaka przyszłość czeka biura? Skoro obecnie dzięki postępowi technologicznemu przenosimy wszystko na zupełnie inne (zdalne) platformy, czy praca zdalna może zająć miejsce stacjonarnej pracy biurowej?


Przestrzeń do stacjonarnej pracy jest potrzebna

Wbrew pozorom szczególnie w dużych firmach bazujących na pracy biurowej i zespołowej nie powinno przenosić się pracy na całkowicie zdalny poziom, chociaż byłoby to rozwiązanie łatwe do zrealizowania. Nie zachodziłaby wtedy potrzeba wynajmowania dodatkowej przestrzeni, w której trzeba zachować wszelkie normy bezpieczeństwa, utrzymywać porządek, a także dbać o komfort zatrudnionych osób. Jednakże śmiało możemy stwierdzić, że biuro jest potrzebne ze względu na kilka istotnych kwestii.


Potrzeba kontaktu na płaszczyźnie zawodowej

Według przeprowadzonych badań, wspólne spędzanie czasu z innymi pracownikami w biurze zwiększa kreatywność i pozwala na tworzenie “burzy mózgów”. Dzięki temu możliwe jest tworzenie nowych rozwiązań, które będą korzystne dla rozwoju firmy i być może wniosą powiew świeżości do schematów jej działania.

Oprócz tego komunikacja między pracownikami w znacznym stopniu przyczynia się do wzmacniania ducha zespołu oraz budowania poczucia przynależności, co dodaje firmie siły. Nie od dziś wiadomo bowiem, że tkwi ona w grupie i jednoczeniu się wobec stawianych wyzwań. Co więcej, każdego dnia osoby z mniejszym doświadczeniem mogą uczyć się od starszych stażem kolegów. Warto również zaznaczyć, że dobre relacje między pracownikami rzutują na późniejsze posiadanie cennych kontaktów w branży.


Potrzeba kontaktu - człowiek z człowiekiem

Faktem jest też, że każdy z nas potrzebuje kontaktu z innym człowiekiem - w mniejszym bądź większym stopniu. Ograniczanie go do minimum poprzez nacisk na pracę zdalną może rzutować na samopoczucie niektórych, a nawet zdrowie psychiczne. Nie każdy dobrze znosi brak codziennej socjalizacji (w tym przypadku z pracownikami), przez co nastrój pogarsza się, a motywacja do pracy spada. Wyjście do biura oznacza opuszczenie przestrzeni domowej i skupienie się w pełni na obowiązkach zawodowych, bez rozpraszania się.


Czy praca zdalna jest odpowiedzią?

Zastąpienie biura przestrzenią w domu niewątpliwe ma wiele zalet, takich jak duża elastyczność, większa swoboda, brak stresu związanego z kontaktem z innymi - jednak nie zawsze się sprawdza. Nie każda branża jest odpowiednia do przeniesienia na system zdalny i nie każdy pracownik dobrze się czuje wykonując swoje obowiązki z domu. Pomijając możliwe problemy techniczne i wygospodarowanie miejsca do pracy, niektórzy mogą mieć kłopoty z koncentracją, organizacją czasu i zwyczajnym osamotnieniem.


Przemiana biur w przyszłości

Zmiany, jakie najprawdopodobniej dotkną przestrzenie biurowe to przeobrażenie ich w dodatek do funkcjonowania firmy, a nie bezwzględną konieczność. Być może zmienią się w przestrzeń do wymiany pomysłów, nawiązywania kontaktów i pielęgnowaniu współpracy zamiast być przeznaczonymi stricte to wypełniania codziennych obowiązków zawodowych. To sprawi, że godziny pracy staną się bardziej elastyczne, a pojawienie się w biurze będzie zależne od rodzaju zadania, jakie należy wykonać. Natomiast dzięki temu, że biuro będzie użytkowane nieco rzadziej i do innych celów niż dotychczas, może być wprowadzone do niego więcej udogodnień przez pracodawców - na przykład w postaci przestrzeni rekreacyjnej.