Środki finansowe od banku

Osoby planujące zakup mieszkania, działki czy budowę domu muszą przygotować się na duże wydatki. Często wybieranym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kredyt hipoteczny, czyli długoterminowe zobowiązanie finansowe. Tego rodzaju produkt można wykupić w wielu bankach; zabezpieczeniem wobec pobieranej (pożyczanej) gotówki jest w tym przypadku hipoteka, czyli rzeczowy środek zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. W praktyce oznacza to, że bank ma prawo do przejęcia nieruchomości, kiedy kredytobiorca nie wywiązuje się ze spłat w terminie. Ponieważ jest to rodzaj zobowiązania, które może trwać nawet 10, 20 lub 30 lat, warto dokładnie zapoznać się z jego warunkami oraz przepisami prawnymi, jakie je regulują. W 2020 roku zaszły zmiany w kredytach hipotecznych – z tego artykułu dowiesz się więcej na ten temat, abyś mógł podejmować świadome decyzje finansowe.

Niższe stopy procentowe w 2020 roku - korzyść czy wręcz przeciwnie?

W 2020 roku stopy procentowe kredytów hipotecznych mocno spadły, co zdecydowanie zwraca uwagę. W niektórych bankach możliwe jest uzyskanie środków z oprocentowaniem, które wynosi zaledwie 3%. Z pozoru jest do dobra wiadomość, jednakże niesie za sobą istotne skutki. Przez takie działanie banki zaczęły pobierać o wiele wyższą marżę, przez co produkty w rzeczywistości stały się droższe. Kolejną konsekwencją niższego oprocentowania jest to, że zdolność kredytowa potencjalnych klientów znacznie spadła. W pewnym sensie wyeliminowani zostali Ci, którzy nie są zatrudnieni na umowę o pracę bądź prowadzą własną działalność gospodarczą. Wymagane są większe wkłady własne, które obecnie wynoszą nawet 30% - przez to dużo osób nie jest w stanie sobie pozwolić na hipotekę.

Jeśli w tym roku przewidywałeś wprowadzenie się do nowego domu czy zostanie właścicielem działki ze wsparciem banków, dokładnie przeanalizuj Twoją sytuację finansową i to, co dzieje się na rynku. 2020 rok może być bowiem trudnym czasem na podejmowanie tego typu decyzji.