Obecnie w województwie śląskim trwa wiele dużych inwestycji. Niektóre z nich wpłyną na funkcjonowanie komunikacji miejskiej, inne pozwolą cieszyć się nowymi miejscami do rekreacji oraz nauki poprzez zabawę i doświadczenie. W pierwszym artykule na temat najważniejszych inwestycji w branży nieruchomości znajdziesz informacje o modernizacji Planetarium Śląskiego w Chorzowie, a także o budowie nowego dworca autobusowego “Sądowa” i przebudowie węzła Piotrowice w Katowicach.

Rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie

Już przed modernizacją planetarium znajdujące się w Parku Śląskim w Chorzowie było największym tego typu obiektem w Polsce. Stanowi ono również najstarszy taki budynek, który został otwarty do zwiedzania w 1955 roku. Obecna inwestycja pozwoli jednak zwiększyć potencjał obiektu oraz liczbę odwiedzających, a do ich dyspozycji zostaną oddane zupełnie nowe pomieszczenia. Będą to między innymi pokoje klimatyczne, w których goście sprawdzą, jak odczuwanie temperatury zmienia się wraz z wilgotnością powietrza. W innych pomieszczeniach odwiedzający zabawią się również w tworzenie chmur i innych zjawisk pogodowych albo wezmą udział w symulacji lotu w kosmos. Koszt modernizacji Planetarium Śląskiego pochłonie 136 milionów złotych, a zakończenie prac planowane jest na sierpień 2021 roku.

Przebudowa węzła Piotrowice w Katowicach

Trwa również modernizacja węzła Piotrowice w Katowicach, który znajduje się na drodze krajowej nr 81. Aktualnie odbywają się prace kanalizacyjne, a zakończenie całej inwestycji ma nastąpić już w czerwcu tego roku. Koszt przebudowy to 67 milionów złotych, a w ramach tego budżetu na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Armii Krajowej powstanie tunel oraz rondo. Dzięki nim ruch lokalny zostanie oddzielony od tranzytowego, co zwiększy przejezdność dróg w tej okolicy.

Nowe Centrum Przesiadkowe "Sądowa” w Katowicach

Ważną inwestycją jest również budowa Centrum Przesiadkowego "Sądowa”, która została niedawno zakończona. Powstał tam nowy dworzec autobusowy, którego otwarcie ma nastąpić niebawem, choć nieznany jest jeszcze dokładny termin. Z powodu trwającej pandemii koronawirusa został on na razie przesunięty. Budynek dworca jest w zasadzie gotowy, ale mają tam miejsce jeszcze drobne zmiany dotyczące stanowisk kasowych. Zainteresowanie tym obiektem wśród przewoźników okazało się bowiem większe niż oczekiwano. Na inwestycję wydano 60 milionów złotych.